Categories
entertainment news

“Parasite” makes history: All winners of the Oscars 2020

“1917” went to the 2020 Academy Awards as a big favorite, but “Parasite” ended up clearing away the prizes for the best film and the best direction, making Oscar history.

For the first time in the history of the Oscars, a production that was not the English language was recognized as the best film. Bong Joon-ho’s “Parasite” was voted not only the best international film, but the best film overall. There were also awards for best director and best script.

With a total of four trophies, “Parasite” also won most gold boys at an Oscar ceremony, in which the prizes were very widely distributed. “1917” won three Oscars, several other films were each awarded twice.

Below you will find an overview of all the winners of the most coveted film award in the world:

BEST MOVIE

  •  ” Parasite ”  (WINNER)

The following were also nominated:

  • ” Once Upon A Time … In Hollywood “
  •  ” Joker “
  •  ” The Irishman “
  •  ” Marriage Story “
  •  ” Jojo Rabbit “
  •  ” Little Women “
  •  ” 1917 “
  •  ” Le Mans 66 – Against Every Chance “

BEST DIRECTOR

  •  Bong Joon-Ho  (“Parasite”)  (WINNER)

The following were also nominated:

  •  Quentin Tarantino (“Once Upon A Time … In Hollywood”)
  •  Martin Scorsese (“The Irishman”)
  •  Todd Phillips  (“Joker”)
  •  Sam Mendes  (“1917”)

BEST ACTOR

  •  Joaquin Phoenix (“Joker”)  (WINNER)

The following were also nominated:

  •  Adam Driver (“Marriage Story”)
  •  Antonio Banderas  (“Sorrow and Glory”)
  •  Leonardo DiCaprio (“Once Upon A Time … In Hollywood”)
  •  Jonathan Pryce  (“The Two Popes”)

BEST MAIN ACTRESS

  •  Renée Zellweger (“Judy”)  (WINNER)

The following were also nominated:

  •  Scarlett Johansson (“Marriage Story”)
  •  Saoirse Ronan  (“Little Women”)
  •  Charlize Theron (“Bombshell”)
  •  Cynthia Erivo (“Harriet”)

BEST SUPPORTING ACTOR

  •  Brad Pitt (“Once Upon A Time … In Hollywood”)  (WINNER)

The following were also nominated:

  •  Al Pacino (“The Irishman”)
  •  Joe Pesci (“The Irishman”)
  •  Anthony Hopkins (“The Two Popes”)
  •  Tom Hanks (“The wonderful Mr. Rogers”)

THE BEST SUPPORTING ACTRESS

  •  Laura Dern (“Marriage Story”)  (WINNER)

The following were also nominated:

  •  Scarlett Johansson (“Jojo Rabbit”)
  •  Margot Robbie  (“Bombshell”)
  •  Kathy Bates  (“The Richard Jewell Case”)
  •  Florence Pugh  (“Little Women”)

BEST ORIGINAL SCREENPLAY

  •  “Parasite” (Bong Joon-Ho and Jin Won Han)  (WINNERS)

The following were also nominated:

  • “Once Upon A Time … In Hollywood” (Quentin Tarantino)
  •  “Marriage Story” (Noah Baumbach)
  •  “1917” (Sam Mendes and Krysty Wilson-Cairns)
  •  ” Knives Out ” (Rian Johnson)

BEST ADAPTED SCRIPT

  •  “Jojo Rabbit” (Taika Waititi)  (WINNER)

The following were also nominated:

  •  “Joker” (Todd Phillips and Scott Silver)
  •  “The Irishman” (Steven Zaillian)
  •  ” The Two Popes ” (Anthony McCarten)
  •  “Little Women” (Greta Gerwig)

BEST CAMERA

  •  “1917” (Roger Deakins)  (WINNER)

The following were also nominated:

  •  “Once Upon A Time … In Hollywood” (Robert Richardson)
  •  “Joker” (Lawrence Sher)
  •  “The Irishman” (Rodrigo Prieto)
  •  ” The Lighthouse ” (Jarin Blaschke)

BEST SCENE DESIGN

  •  “Once Upon A Time … In Hollywood”  (WINNER)

The following were also nominated:

  •  “1917”
  •  “Jojo Rabbit”
  •  “The Irishman”
  •  “Parasite”

BEST COSTUME DESIGN

  •  “Little Women”  (WINNERS)

The following were also nominated:

  •  “Once Upon A Time … In Hollywood”
  •  “Joker”
  •  “The Irishman”
  •  “Jojo Rabbit”

BEST FILM MUSIC

  •  “Joker” (Hildur Guðnadóttir)  (WINNER)

The following were also nominated:

  •  “1917” (Thomas Newman)
  •  “Marriage Story” (Randy Newman)
  •  ” Star Wars 9: The Rise of Skywalker ” (John Williams)
  •  “Little Women” (Alexandre Desplat)

BEST MOVIE SONG

  •  “(I’m Gonna) Love Me Again” (” Rocketman “)  (WINNER)

The following were also nominated:

  •  “Into The Unknown” (” Frozen 2 “)
  •  “Stand Up” (” Harriet – The way to freedom “)
  •  “I’m Standing With You” (” Breakthrough “)
  •  “I Can’t Let You Throw Yourself Away” (“A Toy Story: Everything Listens To No Command”)

BEST MAKEUP AND BEST HAIRSTYLES

  •  ” Bombshell – The End of Silence ”  (WINNER)

The following were also nominated:

  •  “Joker”
  •  ” Maleficent 2: Powers of Darkness “
  •  ” Judy “
  •  “1917”

BEST CUT

  •  “Le Mans 66 – Against Every Chance”  (WINNER)

The following were also nominated:

  • “Jojo Rabbit”
  •  “The Irishman”
  •  “Joker”
  •  “Parasite”

BEST SOUND

  •  “1917”  (WINNER)

The following were also nominated:

  •  “Le Mans 66 – Against Every Chance”
  •  “Once Upon A Time … In Hollywood”
  •  ” Ad Astra – To the Stars “
  •  “Joker”

BEST SOUND EDITING

  •  “Le Mans 66 – Against Every Chance”  (WINNER)

The following were also nominated:

  •  “1917”
  •  “Once Upon A Time … In Hollywood”
  •  “Star Wars 9: The Rise of Skywalker”
  •  “Joker”

BEST VISUAL EFFECTS

  •  “1917”  (WINNER)

The following were also nominated:

  •  ” Avengers: Endgame “
  •  “Star Wars 9: The Rise of Skywalker”
  •  ” The Lion King “
  •  “The Irishman”

BEST ANIMATED FILM

  •  ” A Toy Story: Everything does not stop at a command ”  (WINNER)

The following were also nominated:

  •  ” Klaus “
  •  ” How to Train Your Dragon 3: The Secret World “
  •  ” Mister Link – A furry crazy adventure “
  •  ” I lost my body “

BEST ANIMATED SHORT FILM

  •  ” Hair Love ”  (WINNER)

The following were also nominated:

  •  “Kitbull”
  •  “Dcera (Daughter)”
  •  ” Memorable “
  •  “Sister”

BEST SHORT FILM

  •  “The Neighbors’ Window”  (WINNER)

The following were also nominated:

  •  “Brotherhood”
  •  “A Sister”
  •  “Saria”
  •  “Nefta Football Club”

BEST DOCUMENTARY

  •  ” American Factory ”  (WINNER)

The following were also nominated:

  •  ” For Sama “
  •  ” Land of honey “
  •  ” The Cave “
  •  ” On the edge of democracy “

BEST DOCUMENTARY SHORT FILM

  •  “Learning To Skateboard In A Warzone (If You’re A Girl)”  (WINNER)

The following were also nominated:

  •  “In The Absence”
  •  ” Obsolete from life “
  •  “St. Louis Superman “
  •  “Walk Run Cha-Cha”

BEST INTERNATIONAL FILM

  •  “Parasite” (South Korea)  (WINNER)

The following were also nominated:

  •  ” Sorrow and Glory ” (Spain)
  •  ” The Angry – Les Misérables ” (France)
  •  ” Corpus Christi ” (Poland)
  •  “Land of Honey” (North Macedonia)

You can watch all these movies on Free2Watch